Reklama

Príjem nielen nových českých DAB+ vysielačov od operátorov Teleko a RTI na vrchu Benát za zlepšených podmienok

V poslednej dobe spustili naši susedia v Českej republike viacero nových výkonnejších DAB+ vysielačov ktorých signál by teoreticky mohol „doletieť“ až na Slovensko. Z toho dôvodu som si preto naplánoval, že to skúsim reálne otestovať. Tieto dni sú pritom priam ideálne na príjem vzdialených signálov, vzhľadom k tomu, že sú zlepšené prijímové podmienky. Bez väčšieho váhania som sa preto rozhodol vyraziť do hôr aj s technikou vyskúšať ich príjem v praxi na západnom Slovensku. Hľadal som najmä miesto, kde by mal byť prijateľný terénny profil s čo najmenej prekážkami v smere príjmu. Zaujímali ma najmä nové výkonnejšie DAB+ vysielače od operátorov Teleko a RTI CZ. Konkrétne to boli Trutnov – Černá hora Kašperské Hory – Javorník a České Budějovice – Kluk, respektíve České Budějovice – Kleť.
Pokračovanie nižšie:

Po preskúmaní terénnych profilov som sa vybral nakoniec vrch Benát, ktorý je v pohorí Pohronský Inovec. Vrch leží nad obcou Machulince v okrese Zlaté Moravce a má nadmorskú výšku 692 m n.m.

Pri samotnom ladení na mieste som bol veľmi milo prekvapený signálom z vysielača Trutnov – Černá hora, ktorý šíri signál na kanáli 7C (192.352 MHz) s výkonom 7 kW. Vysielač je pritom vzdialený od miesta príjmu slušných 317 km. Príjem bol realizovaný iba s teleskopickou anténou na DAB+ rádiu a USB tunery SDRplay. Signál dosť kolísal, napriek tomu mi naladilo všetky stanice z daného multiplexu a bolo ich možné aj počúvať, aj keď s výpadkami.

Teleko DAB+ 2 multiplex na kanáli 7C.

V prípade nových vysielačov Kašperské Hory – Javorník, České Budějovice – Kluk, respektíve České Budějovice – Kleť od operátora RTI CZ, ktoré šíria signál v jednofrekvenčnej sieti (SFN) na kanáli 9B (204.64 MHz) som taký úspech nemal. Signál sa síce na kanáli 9B objavoval, no nebol dostatočne silný na to, aby sa naladili stanice.

Pri testoch som tiež overoval signál aj na iných kanáloch. Bez vážnejších problémov bolo možné prijímať signál z vysielača Frýdek-Místek – Lysá hora (10D/215.072 MHz) a identifikoval sa tiež aj poľský multiplex na kanáli 11A (216,928 MHz) z vysielača Wisła – Skrzyczne. Pri kanáli 10D (215.072 MHz) však spôsoboval problémy silný blízky vysielač z Nitry na vedľajšom kanáli 10C (213,360 MHz), ktorý šíri reálne signál približne s výkonom 10 kW. Bolo preto nutné hľadať miesto, ktoré je v tieni práve tohto veľmi blízkeho vysielača vzdialeného vzdušnou čiarou 28 km. V prípade skalného mesta na Benáte to však nie je žiadny problém. Samozrejmosťou boli tiež slovenské DAB+ vysielače Bratislava – Kamzík (12C/227,360 MHz), Borský Mikuláš – Dubník (6D/187,072 MHz), Trenčín – Nad Oborou (12C/227,360 MHz) či Žilina – Krížava (12A/223,936 MHz). Z Rakúska boli multiplexy na kanáloch 5C (178,352 MHz), 5D (180,064 MHz), 7A (188,928 MHz), 8A (195,936 MHz) , 8B (197,648 MHz), 8D (201,072 MHz), 10B (211,648 MHz) a 11C (220.352 MHz). Zabudnúť nemôžem ani na celoplošný multiplex ČRo na kanáli 12D (229.072 MHz).

Toľko moje skúsenosti s príjmom na vrchu Benát za zlepšených prijímových podmienok. Niekedy nabudúce sa môžem, v prípade záujmu, zamerať aj na FM a priniesť BandScan.

Výhľad z vrchu Benát na Zobor, Žibricu a Veľký Tribeč.

Podarilo sa aj vám v posledných dňoch naladiť vzdialené zahraničné DAB+ vysielače na Slovensku či už na cestách, turistike či doma na externú anténu? Môžete sa podeliť so svojimi skúsenosťami v komentároch pod článkom. Nezabudnite doplniť aj miesto príjmu.

Kompletný zoznam vysielačov zobrazovaných na mape môžete nájsť už tradične v sekcii Vysielače, kde sa nachádzajú všetky aktívne, ako aj všetky plánované DAB+ vysielače s platným povolením. V blízkej dobe pribudnú do tohto zoznamu aj TII kódy.

Mohlo by vás ešte zaujímať

Komentáre

  1. Na severe Slovenská je teraz prakticky nemožné niečo naladiť na kanáloch 7A,7B.7C,7D a to ani na kopci z anténou .Ruší to Poľský TV MUX 8 7.kanál.(Wisla,Zakopané,Rabka,Szcsawnica)

  2. No ja bývam pod Benátom mam yamahu receiver s dab rx v481d ale české nič rakúske 5c ledva 5% aj to kolíše a nenacita nič len Zobor aKamzik, pritom fm pásmo ide česky impuls 87,6, 102,0 dvojka, 104, 5 f1, aj rds vypisuje ale musím vypnúť routre wifi zo zásuvky, tie rušia, najlepšie z rakúskych ide radio wien 89,9 a Oe1 92,0

    1. Na DAB+ z AT a CZ budeš potrebovať externú anténu. Bez nej ti to nepôjde. Ideálne DAB+ anténa + Teroz zosilňovač 20dB a pôjde ti toho oveľa viac. Potom daj vedieť.

    1. Ja mám otestované antény Iskra VF-12 a Emme Esse 15RB3. Potom sú ešte napr. Emme Esse 9RB3 či Iskra DAB-5 F, ale tie otestované nemám. Teoreticky by na začiatok stačiť mohli.

  3. Včera 31.10. 2024 začalo vysielanie dab+ z Veľkej Javoriny na kanále 10D
    Príjem som testoval na Myjave, v južnej časti tohto mesta. Keďže toto vysielanie je určené pre ČR, tak príjem v SK je len okrajový. V autorádiu som mal len jeden krátky výpadok signálu, takže príjem by mal byť na Myjave OK. Vyskúšam. Týmto sa začal pre toto mesto, keďže je v údolí, stabilný príjem dab+ Škoda, že si museli bratia česi spomenúť na tento vysielač, aby sa na Myjave stabilný príjem Dab+ mohol začať. Smutné.

    1. Je smutné, že zo slovenského vysielača vedia vysielať českí operátori, ale slovenský nie.
      Čo sa týka 10D tak u mňa sa to bude biť so Slovincami 🙁 hlavne teraz, keď sú zlepšené príjmové podmienky.

    2. Akých cenách? No daj sem? Ma to zaujíma. Určite vieš aj koľko si pýtajú od RTVS za rádia v DAB.

    3. Otázka mala skôr znieť, že prečo najsledovanejšia televízia – TV Markíza (s vysokými finančnými príjmami) odišla pred 8 rokmi z terestrických DVB-T vysielačov… a v tom máš aj odpoveď…

  4. Slovinsko 12B som naladil na Brestovec Poľana na autorádiu

Komentáre už nie sú povolené.