V tom týždni došlo u našich severných susedov k dvom zmenám v terestriálnom vysielaní. V treťom celoplošnom multiplexe, ktorý je označovaný ako MUX3, ukončil vysielanie tamojší verejnoprávny kanál TVP Kultura. Ten je šírený po novom v multiplexe 8 (MUX 8), ktorý je dostupný v Poľsku od roku 2016. Zaujímavosťou je, že všetky vysielače šíria signál vo VHF pásme, jeho prevádzkovateľom je operátor EmiTel. Po presune môžu program prijímať diváci navyše už v HD kvalite (HD/MPEG-4).
Pokračovanie nižšie:
Po pridaní TVP Kultura do MUX 8 bolo v tomto multiplexe naopak ukončené šírenie programu TVP Sport HD, ktorý je po novom dostupný vo vysokom rozlíšení v treťom celoplošnom multiplexe.
Aktuálne je tak súčasťou tretieho multiplexu šesť programov, z toho štyri sú v HD kvalite (TVP 1 HD, TVP 2 HD, TVP 3, TVP Historia, TVP Sport HD a TVP Info HD). Vysielače multiplexu 8 šíria v súčasnosti programy Zoom TV, Nowa TV, Metro, WP, TVP Kultura HD a TVP Rozrywka.
(satkurier.pl)
Škoda 🙂 mám o jeden program menej a nebola to až taký zlý program
tvp šport hd- tvp kultúra hd- polské verejnopravné stanice – kedy bude na slovensku stv šport -stv kultura stv je jediná verejnopravná televizia v únii ktorá nemá športovy kanál detsky kanál kultúrny kanál a v rtvs sa tvária akože o nič nejde máme dve stanice a dvojka ma v noci monoskop???
Nie som si vôbec istý, či je RTVS jediná v EÚ bez športového a detského programu. Okrem toho sa niečo v tom zmysle v kuchyni RTVS chystá, ale som skeptický – neviem si predstaviť, ako sa to bude financovať. Sme malý trh a ešte by sme chceli protichodné veci – aj viac verejnoprávnych staníc, aj nezvyšovať či ešte lepšie zrušiť poplatky za VP telerozhlas…
ale Sputnik chystá namiesto potrebnej detskej stanice retro stanicu pre dóchodcov…
Koncesionárske poplatky sa vyberajú v 24 európskych krajinách, v 20 naopak nie.
V niektorých si ich obyvatelia platia spolu s účtami za elektrinu.
Najviac ročne platia Švajčiari, viac ako 391 eur a Nóri, 318 eur a Nemci 210 eur.
Naopak najmenej Rumunsko, skoro 11 eur, Albánsko dokonca iba viac ako šesť eur.
U nás ročné poplatky vychádzajú nad 55 eur.
zdroj:
https://focus.hnonline.sk/politika-s-spolocnost/clanok/1738483-kolko-platia-ine-krajiny-koncesionarske-poplatky
Gery: dobré zhrnutie, vďaka. Osobne si myslím, že tzv. koncesionárske poplatky by mali byť zrušené a verejnoprávne médiá by mali byť financované z rozpočtu – daň ako daň, nie je v tom rozdiel. Argument, že sa tým zvyšuje nezávislosť VP médií, neobstojí – dokiaľ šéfa RTVS volí parlament, táto nezávislosť je aj tak iluzórna. Jediný dôvod, prečo sú vlády za poplatky je ten, že potom im v rozpočte zostáva o niekoľko stoviek miliónov viac na rozkradnutie.
a čo z toho… dóchodcom zušili koncesie a idú zdvihnúť ceny elektriny, plynu, odpad atď… o čomt o je ? !
„Z“, o peniazoch. 😉 A o tie ide až na prvom mieste, nielen na Slovensku.